RFID Damacana Takip Sistemi

Damacanayla satılan içme suyu sağlıklı mı?
Bunun kontrolleri ne yazık ki doğru bir şekilde yapılamıyor. Sağlığa uygun üretim yapmayan firmaları bir bir teşhir eden Sağlık Bakanlığı şimdi de damacanalara kare kod ile takip sistemi kurmaya hazırlanıyor.

Bu takip sisteminde Takipsan RFID çözümleri su üreticisi firmalara destek olmaya hazır.  Sistemimiz kapsamında damacanaların yüzeyine lazer yakma teknolojisi ile kare kod markalama yapılarak, damacanaların dolum tesisinde banttan geçişi, yıkama ünitelerindeki geçişleri ve yıkanmalarındaki temizlik süresi kontrolü, kaçıncı dolum olduğu kayıt edilmektedir.

Kayıt altına alınan her damacana tek bir ana merkezden yönetilmekte, kontrol edilmekte ve tüm veriler istendiğinde sağlık bakanlığı sunucularında depolanabilmektedir. Lazer Yakma ile kimliklendirilen damacanalar, sistemi kullanan tüm son kullanıcılarda kontrol edebilmektedir. Örneğin evinize gelen bir damacanın kaçıncı dolumu olduğunu, hangi tesiste doldurulduğunu, hangi tarihte doldurulduğunu kontrol edebilirsiniz. İçilen suyun temizliği kadar o suların doldurulduğu damacanalar da büyük bir tartışma konusu. Çünkü bir damacananın ömrü en fazla 50 kullanımlık. Ancak şu anki sistemde bunu belirlemek mümkün değil.

Projenin Faydaları ve Diğer sistemlerden Ayrılan Üstün Özellikleri

Kare Kodlu Lazer Yakma (markalama) damacana kontrol ve takip sistemi kurulması ile tek merkezli yönetim, anlık denetim, milatlı damacana kullanımının aktif edilmesi, sterilizasyon aşamalarının kontrolleri vb. birçok takip sağlanmış olacaktır.

Kare Kod, Datamatrix ve QR Kodlu Sistemlerin Üstün Özellikleri

  • Kare Kod, Datamatrix ve QR Lazer Kod ile damacana üzerine yapılan yazma işlemi su veya ısıdan etkilenmez. Damacana ile bütünleşerek son kullanıma kadar her hangi bir deformasyon görmez.
  • Bant üzerindeki damacanaların sayım ve takibi yapılarak, üretim kontrolü sağlanır.
  • Her damacanaya özel bir EPC numarasının tanımlanması, Kare Kod, Datamatrix ve QR Lazer Kodlama ile gerçekleştirilebilir.
  • Son kullanıcılar; cep telefonu v.b. Kare Kod, Datamatrix ve QR kod okuyucular vasıtası ile sistemden damacananın tüm aktivitelerine ulaşabilirler.
  • Kare Kod, Datamatrix ve QRR Lazer Kodlama sistemi ile mevcut piyasada bulunan damacanalarınızın kodlanması da çok kolay bir şekilde yapılarak sisteme dahil edilebilir. Bu şekilde son kullanma tarihi henüz gelmemiş damacanalarında kullanımı sağlanır.
  • Kare Kod, Datamatrix ve QR Lazer Kodlama diğer tüm takip sistemlerine ( RFID, ETİKET, Mürekkep Baskı v.b.) kıyasla çok daha uygun maliyetlidir.