RFID Etiket Tasarımı ve Üretimi

Radyo frekansı kullanarak nesneleri otomatik olarak tanımaya yarayan RFID teknolojisi temel olarak etiket ve okuyucudan meydana gelir.

RFID uygulamalarında en önemli detaylardan biri doğru etiketin seçimidir. Çalışma ortam koşulları, etiketlenecek ürünlerin yerleşimi, malzemenin hammaddesi, hedeflenen okuma mesafesi gibi faktörler etiket seçimini doğrudan etkilemektedir.

Ayrıca üzerine baskı yapılabilecek etiketler, geniş hafıza kapasitesi, zorlu şartlara ve sıcaklıklara dayanıklılık gibi ilave özelliklerin de aranması durumunda RFID sisteminde özel etiket seçimi yapılması gerekebilir.
Firmamız farklı alanlarda kullanılabilecek çeşitli boy ve büyüklükte etiket anteni tasarımı gerçekleştirmektedir.

RFID etiketler, okuma alanına girdiğinde okuyucu tarafından algılanır ve çipinin kendi koduyla birlikte içinde kayıtlı bilgileri okuyucu ve etiket içinde bulunan anten vasıtasıyla okuyucuya radyo frekans (RF) sinyalleriyle, kablosuz ve temassız olarak gönderir.

etiket tasarimi

Etiket üzerindeki çip EPCglobal Class 1 Gen 2 ve ISO/IEC 18000-6C standartlarına uygun olarak seçilir. Okuyucunun antenle haberleşmesi için maximum mesafe Friis denklemi ile hesaplanır. Bünyemizde üretilen etiket anteni dizaynı için UHF (866-869 MHz) aralığında 2 W ERP (Etkin yayın gücü) ile en az 2.2 m şeklindedir.

Antenin geometrik şekli ve boyuları belirlenir ve simulasyon sonuçları alınır.Uygun değerler elde edildiğinde anten tasarımının prototip aşamasına geçilir. Sonrasında antenin test ve ölçümleri yapılarak simulasyon sonuçları karşılaştırılır. Gerekli olması halinde düzenleme yapılır.

Etiket anten tasarım çalışmalarımız sayesinde yurtdışından temin edilen etiketler yerine, performansı yüksek yerli etiket rfid anten oluşturulmuştur.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!