RFID Otopark (SMARTGATE) Sistemleri

Çağımızda teknoloji her geçen gün gelişmekte ve insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Bunlara en kolay örnekler olarak akıllı telefonlar, akıllı evler, akıllı sistemler verilebilir. Bunlar içinde en önemlilerden olan, akıllı sistemler kategorisinde incelediğimiz geçiş sistemleridir.

Geçiş yönetim sistemleri iş yerlerinde insan geçişini yönetmek amacıyla; tarımsal işletmelerde hayvanların geçişlerini yönetmek amacıyla; okullarda, hastanelerde, askeriyelerde ve otoparklarda ise araç geçişlerini yönetmek ve kaydetmek için kullanılmaktadır. Ülkemizde çeşitli firmalar tarafından bu sistemler geliştirilmeye çalışılmış ve denenmiştir. Şüphesiz bu konudaki en başarılı çalışma, otopark sistemleri alanında Türkiye’nin 1 numarası olan TAKİPSAN firmasına ait Smartgate RFID Akıllı Araç Geçiş Yönetim Sistemi’dir..

Smartgate RFID Akıllı Araç Geçiş Yönetim Sistemi sayesinde, radyo frekansı ile araçlarınız kimliklendirilmektedir. Bu sayede otoparkınızda, sitenizde, iş yerinizde kepenk, bariyer, kayar kapı gibi sistemlerinizi bir görevliye ihtiyaç duymaksızın yönetebileceksiniz.

RFID geçiş sistemlerini açıklamak gerekirse, ülkemizde 17 Eylül 2012 tarihinde yürürlüğe giren HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) örnek verilebilir. Hızlı geçiş sistemi sayesinde otoyol ve köprülerin girişlerindeki uzun kuyruklar ortadan kaldırılmış, bekleme süresi sıfıra indirilmiştir.

Temel olarak Smartgate de aynı şekilde çalışmaktadır.
Öncelikle mühendislerimizce belirlenen yerlere yüksek performanslı radyo frekanslı antenler yerleştirilir. Bu antenler bir mikrobilgisayar ve depolama birimlerinden oluşan Smartgate kontrol ünitesine bağlanır. Daha sonra araçlarınızın ön camlarına, tıpkı HGS sisteminde kullanılan etiketler gibi, Smartgate yüksek performanslı RFID etiketler yapıştırılır. Sistemin kullanılabilir hale gelmesi için sadece bu birkaç adım yeterlidir. Son derece basit olan bu kurulum işleminden sonra size sadece Smartgate’in sunduğu avantajlardan yararlanmak kalacaktır.

Her zamanki gibi evinize, iş yerinize, otoparkınıza geleceksiniz; bariyer kumandası aramanıza gerek kalmadan, camdan dışarı kart okutmanıza gerek kalmadan, herhangi bir yerden bir düğmeye basıp fiş almanıza gerek kalmadan sadece aracınızı kapıya yaklaştırarak kapının açılmasını sağlayacaksınız. Siz kapıya yaklaştığınızda, daha kapıya birkaç metre varken Smartgate antenleri aracınızdaki etiketi okuyacak ve bariyeri açacaktır. Siz kapıya ulaştığınızda ise bariyer açılmış olacak ve siz hiç beklemeden, kumanda aramak gibi işlemlerle hem kendi açınızdan hem de bir başka sürücü açısından bir tehlike oluşturmadan güvenle geçebileceksiniz.

Smartgate’in size sunduğu avantajlar sadece bu kadarla sınırlı değildir. Takipsan Bilişim Teknolojileri size Smartgate Pro ve Smartgate Easy olmak üzere iki farklı seçenek sunar.

Geçiş sisteminin tüm özelliklerini barındıran Smartgate Easy size en hızlı ve kolay kurulumu sağlayacaktır. Kendiniz bile kolayca alıp kurabileceğiniz bu sistem, hiçbir ayar gerektirmeksizin tak-çalıştır olarak kullanılabilir. Eğer bir Smartgate Easy’niz varsa yapacağınız tek şey, sistemin çıkışını bariyerinize bağlamak ve beraberinde size verilen etiketlerinizi aracınıza yapıştırmak. Bundan sonrası için her şeyi, Smartgate Easy sizin için halledecektir.

Smartgate Easy artıları nelerdir?.

 

 • Eğer daha fazla güvenlik istiyorsanız,
 • Sitenize, otoparkınıza giren ve çıkan araçların dakika dakika; saniye saniye kayıtları tutulsun istiyorsanız,
 • Kullanıcı bazlı girişleri limitlendirmek ve değiştirebilmek istiyorsanız,
 • Aynı anda birden çok kapıyı yönetmek istiyorsanız,
 • Her kapı için ayrı ayrı kayıt tutulmasını istiyorsanız,
 • Günlük, haftalık ve aylık olarak, isterseniz kullanıcı bazlı olarak, giriş-çıkış raporlarını görmek istiyorsanız,
 • Yüksek güvenlikli yedekleme ve veri saklamak istiyorsanız,
 • İnternete bağlanıp, sisteminizi, dünyanın neresinde olursanız olun yönetebilmek, kapı açabilmek istiyorsanız,
 • Birden fazla kişi ve farklı yetkilerle (kullanıcı, yönetici, güvenlik görevlisi) sisteme ulaşmak istiyorsanız,
 • Rahat ve kolayca kullanabilmek istiyorsanız,
 • Mobil cihazınızla kullanabilmek istiyorsanız,
 • Girişte plaka uyarı sistemi, kullanıcı bilgilendirme sistemi olsun istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey Smartgate Pro RFID geçiş sistemidir.

Bize Ulaşın?

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!