RFID Perakende Yönetimi

Perakende satış kanallarında sağlanan çözümler, RFID teknolojisinde yatırım geri dönüşünün en hızlı alındığı ve getirisinin en yüksek olduğu uygulamalardır. Perakende zincirleri, RFID teknolojisini stok sayımları, ürün giriş/çıkışlarının hızlandırılması, eşsiz kimlikli etiket yapısı vasıtasıyla ürünlerin nesne bazında izlenebilirliği ve satış noktalarında ürün güvenliği açısından tercih etmektedir. Başarı ile uygulanan projelerde bahsi geçen özellikler ayrıca bir ikmal (replenishment) aracı olarak da kullanılmaktadır. Müşteri tarafından talep edilen ürünlerin mağaza içerisindeki lokasyonlarının tespiti, gün içerisinde ve gün sonunda yapılan hızlı sayımlar ile tükenen NOS (never out of stock) ürünlerin depodan reyona ikmalinin sağlanması, ürünlerin kendisi için atanan doğru reyonda olup olmadığının kontrolü RFID sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede reyon boşluklarının önüne geçilerek, satış potansiyeline sahip olan ürünlerin müşteriye sunumunun denetlenmesi imkanı sunmaktadır. Tüm dünyada perakende sektörü için en önemli problemlerden biri sayılabilecek stok doğruluğunda, RFID çözümleri büyük oranda artışları garantilemektedir.

İleri uygulamalarda RFID, sunduğu veriler sayesinde perakende yöneticileri için ciddi bir karar destek aracıdır. Örnek olarak; soyunma kabinlerine yerleştirilen okuyucular ile hangi ürünün ne kadar denendiği ve bunların ne kadarının satışa dönüştüğü raporlanabilmektedir. Bu yolla, müşteri ihtiyaçları ve personel performansları doğrultusunda yapılacak analizler ile satış verimliliğine katkı sağlanabilmektedir. RFID teknolojisi ile çalışan akıllı aynalar müşterilere ürün ve benzerleri hakkında bilgiler sunarken, mobil ödeme sistemleri ile uyumlu yapısı POS noktalarına bağımlılığı ortadan kaldırabilmektedir. Yine söz gelimi Tedarik zincirinde özellikle birden çok tedarikçi tarafından bir kaç parti halinde üretilen ürünlerin, satış sonrası şikayet ile oluşan geri beslemesinde, unique id’ler sayesinde bizi sorunun kaynağına kadar götürebilmesi ileri uygulamalara verilecek örnekler arasındadır. Perakendenin gıda zincirleri gibi farklı kollarında büyük önem taşıyan son kullanım tarihleri de RFID teknolojisi ile kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Bize Ulaşın?

Projelerinizle ilgili tüm sorularınız için uzman proje mühendislerimize danışabilirsiniz.

Yoğun iş yapan her sanayiciye tavsiye ederim. Takipsan Türkiye’nin firması ve Takipsan ile işbirliği yaptığım için mutluyum…

Cemalettin SARAR
Inc. CEO,, SARAR

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz..!