RFID ve Barcode teknolojileri

RFID ve Barcode teknolojileri

RFID teknolojilerine karşılık Barcode teknolojilerinin dezavantajlarından biri barcode okuyucusunun okunması gereken alanla karşı karşıya gelmesi zorunluluğudur. Okunması gereken alanın hasar görebilecek olması, ulaşılması kolay olmayan bir pozisyonda olması ve teker teker okunması zorunluluğu vb. nedenler ise teknolojinin diğer dezavantajları olmaktadır.

RFID teknolojileri ise bahsi geçen pek çok zorluğu bertaraf etmek için oldukça potansiyele sahiptir. Mevcut menzil içerisindeki etiketleri pozisyonu fark etmeksizin bir seferde çoklu olarak okuyabilme yeteneğine sahip olan teknoloji, Rfid etiketlerinde benzersiz kodlar barındırması sebebiyle planlanan sevkiyat adetlerinde %100 isabetle çalıştırılabilir.

RFID teknolojileri sayesinde siparişi verilmiş olan ürünler; ihtiyaç duyulan renk, beden ve adetlerde eşsiz EPC numaraları sayesinde hedeflendiği gibi paketlenebilir. Özellikle ayrıştırılması zor olan renk tonlarını kolaylıkla sınıflandırılabilmektedir. Bu yakın takip sebebiyle hem üreticiler hem de perakendeciler elektronik olarak teslimat kayıtları sunabilmektedir.

Barcode teknolojilerinin satın alım maliyetleri halen RFID teknolojilerine göre daha düşük olmasına rağmen maliyetler emeğe göre hesaplandığında RFID teknolojileri uzun vadede çok daha ucuz olmaktadır.

Her markanın kullandığı barcode teknolojileri çok yaygın olmakla beraber markaların yavaş yavaş RFID’ye geçiyor oluşu bir gerçek.

RFID’ye geçişin yavaş ilerliyor oluşu da bir gerçek. Bunun temel sebebi ise altyapı. Genel olarak mağaza ve depoların RFID okuyuculara ihtiyaç duyması. Mevcut yazılım sistemlerinin ise barcode ve UPC kodlar üzerine inşa edilmiş olması, güncellenmeleri hatta değiştirilmeleri gerekliliğini beraberinde getirir. RFID teknolojilerinin UPC yerine benzersiz EPC kodlarını kullanıyor oluşu sistem altyapı ihtiyacını değiştirmektedir.

Markaların operasyon sistemlerine olan bakışlarının değişmesi ve bunun bir gereklilik olması RFID teknolojilerine olan bakışı maliyetlerine rağmen değiştirmektedir. Envanter doğruluğunun ise sürdürülebilir ve pozitif bir değişim için anahtar rollerden bir tanesi hatta en çok ön plana çıkanlarından biri olduğu yadsınamaz bir gerçektir.