Lübnanlı banka 50 den fazla şubesinin yönetimini RFID ile yapıyor.

Banque Libano Francaise UHF EPC GEN2 RFID kullanarak ASAP Sistemi ile şubelerinin envanterlerini yönetiyor.

Banque Libano-Française (BLF), Pasaport Portföy aracılığıyla şube varlıklarını izleyen, üç büyük Ortadoğu finans kurumundan biridir. Bu çözüm Kaliforniya merkezli envanter, varlık ve madde-izleme teknolojisi firması asap Systems tarafından sağlanan bir RFID tabanlı bir çözümdür. Banka Lübnan çapında bulunan 50 şubesinin faaliyet, mobilya, IT ekipmanları, telefon, banka ekipman ve araba dahil 50,000 e yakın ürünü izlemektedir. Pasaport portföy sayesinde, BLF raporları ile personel ve müşteriler rahatsız olmadan şirketin işgücü maliyetlerinin azaltılması ve fiziksel envanter sayımı tüm şubelerde yapılabilmektedir.

Şirketin büyüklüğünün yanı sıra, şubelerin bulunduğu coğrafi alanlar nedeniyle BLF raporlama sistemi ile varlıkların takibi için envanter takibi yapma zorunluluğu doğmuştur. Bu tür bir envanter sayımında, her personele üzerinde seri numaraları basılı olan bir envanter listesi verilir ve bu liste tek tek manuel olarak kontrol edilip, merkeze yollanırdı. Ama bu süreç hem zaman alıcı hem de hatalı işaretlemeye elverişli idi. Buna ek olarak, seri numaraları okumak için ağır mobilya veya elektronik eşyaları kaldırmak zorunda olan personel için yaralanma riski de vardı.

2010 yılında banka, personeline kayıtlı seri numarasını elle yazmak yerine kayıtlı barkod okutma izni verdi. Ancak bu süreçte de personelin genellikle duvara yakın olan mobilya veya elektronik parçaları çekerek bunlara bir barkod belirlemesi gerekli idi.

Banka bir eksik veya uyuşmazlık bulunan öğenin durum raporunu gerçek zamanlı görüntüleyecek, daha kolay envanter sayımı yapabilmek için kendi ve personeli için bir yöntem arıyordu.

2011 yılı Eylül ayında banka, her şubesine uygulaması için Pasaport Portföy yazılımı, Motorola MC9090-G el terminali, demirbaşlar için Impinj Monza çipli Smartrac (UPM RFID) ShortDipole etiketleri temin etti. Pasaport Portföy yazılımı, etiketlerden toplanan verileri yönetir ve he şubenin stok durumu ile ilgili bilgileri banka yönetimine bildirir.

ASAP sistemi ile, şube personeli, şubenin her odasında el terminali ile dolaşır ve çevresindeki tüm etiketlerin benzersiz kimlik numaralarını okutur. Gerekirse barkod numaralarını da okutabilir. El terminalinde bulunan WIFI bağlantısı ile bilgiler BLF uç veri tabanı üzerinde bulunan Pasaport Portföy yazılımına iletilir. Pasaport Portföy yazılımı benzersiz bir kimlik numarası bulunan her öğeyi, üzerinde bulunan seri numarası ve tanımı da dahil olmak üzere bağlı olduğu öğe ile eşleştirmelidir. Bu eşleştirme ile bu öğenin bankanın hangi şubesinde ve hangi ofisinde olduğunu gösterir. Envanter işlemi tamamlandıktan sonra etiket kimlik listesi, o bölgede atanan öğe listesi ile karşılaştırılır. Eksik ürünlerin listesi el terminalinin ekranının yanı sıra Pasaport Portföy yazılımında belirtilir. Bu yöntemle banka hangi şubesinde hangi envanterin olduğunu, ne durumda olduğunu, bakım gerektirip gerektirmediğini, eksik veya yer değiştiren öğe var ise ne zamandan beri eksik ve yer değiştirmiş olduğunu bilir.

2012 temmuz ayında ASAP systems müşterilerine doğrudan yazılım satmak yerine, aylık bir ücret karşılığında internet aracılığıyla RFID veri iletişimi sağlayacak olan BarCloud yazılımını barındıran yeni bir versiyonunu yayınladı.

Geçen sene 2 Lübnan bankası daha varlık takibi için RFID tabanlı Pasaport Portföy sistemini kullanmaya başladı. Bunlardan biri 66 şubeli Societe Generale de Banque au Liban (SGBL), diğeride 108 şubeli FransaBank.